Det är länge sedan vi uppdaterade och vi har varit på en del viltspårs aktiviteter. För någon vecka sedan var det dags för SSRK:s SM uttagning för hundarna i Dalarna. Ellen hade en del svårigheter i starten men kom sedan iväg och gjorde ett fint jobb. Det visade sig senare att älg var synlig i området och givetvis skogsfågel som är Ellen värsta fiende i spårsammanhang. Hon kom på en 6:e plats av 12 startande. Vi fortsatte till Sälen för övernattning och på söndagen åkte vi till Löten för att gå ett elitspår. 🇳🇴 Vi fick en fin start och vi hittade alla sårlegor men Ellen gick förbi klöven med 40 cm vilket resulterade att vi togs av spåret, förargligt! Det var mycket varmt och Ellen vattnades både före och under spåret, om det kan bero på resultatet kan vi bara sia om.
Våra norska vänner uppmanade oss att söka till Trysil vilket vi gjorde och igår var vi där. Det var 29 hundar som deltog och ungefär hälften var elithundar. Det utlovades regn och starten var redan kl 08.30. Det var uppehåll när vi gick spåret och min känsla var att det gick bra. Ellen hittade klöven och sedan blev det en lång väntan. Det var flera hundar som blev ”godkända” och Ellen fick 90 poäng av 100. Poäng som vi är nöjda med, den hund som vann hade 100 poäng!
Nu ser vi fram mot midsommar med familjen, Kaiza och jag ska jobba på Alive festivalen och sedan ska Ellen och jag gå två KM spår. Semester ska vi också hinna med och den kommer också att gå i hundens tecken med en del sevärdheter mm. Vi önskar Er en fin midsommar! 🌸🌿🌼 /Eva-Lis & Håkan, Kaiza och Ellen 🐶🐶😎😎






